OLUKLU MUKAVVA

      Hassas ürünlerin taşınması amacı ile kullanılmaya başlayan oluklu mukavvalar yaklaşık 100 yüzyıldır hayatımızda yer almaktadır. Oluklu mukavva farklı yapı ve sektörlerde uzun yıllar kullanılıyor olsa da asıl olarak ürünün patentinin alınması yaklaşık olarak 1850’li yıllara denk gelmektedir. Patenti 1856 yılında İngiltere'de alınır ancak şu an anladığımız anlamda kullanımı Albert Jones tarafından New York'da gerçekleşir. 

Oluklu Mukavva

 

İlk makine ise 1874 yılında yüksek miktarlı oluklu mukavva üretmek amacıyla G. Smyth tarafından tasarlanır ve aynı yıl Oliver Long tarafından Jones'in geliştirdiği buluş paralelinde üretilir. Bugün bilinen oluklu mukavva üretimi tekniği de bu makineye dayanmaktadır.

OLUKLU MUKAVVA ÜRETİMİ

        Düz iki karton malzemenin arasına yivle dalgalandırılan karton malzeme koyularak oluşturulan oluklu mukavvalar yapıları gereğince dışarıdan gelen darbeleri absorve ettikleri için yüksek koruma sağlarlar. 0.25 mm kalınlığında olan kağıt levhalardan üretilen oluklu mukavvanın en yaygın kullanım alanı kutu üretimidir. Oluklu mukavva ile karton kutu sıklıkla karıştırılan iki üründür ancak oluklu mukavvanın üretiminde kullanılan kağıt malzeme görüntü olarak karton malzemeye benzese de karton değildir.

 

Oluklu mukavva üretiminde herhangi bir deformasyonun ortaya çıkmaması için kompleks mekanizmalı, yüksek hassasiyetli makineler kullanılmaktadır. Mukavvanın üretiminde kullanılan bakır veya selüloz liflerinden üretilmiş kağıtların buhar basıncı ile nemlendirilmesi ile başlayan üretim süreci kağıtların şekillendirilmesi ve şeklin korunması için yüksek ısıda kurutulması ile devam eder. Yüksek enerji tüketimi ile üretilen oluklu mukavvalar aynı oranda yüksek performanslı ambalaj malzemeleri arasında yer almaktadır.

 

Dalga Adı

Dalga Miktarı/30 cm

Dalga Yüksekliği (mm)

Dalga Miktarı/m

Dalga Kalınlığı (mm)

A Dalga

33 +/− 3

48

108 +/− 10

4.8

B Dalga

47 +/− 3

32

154 +/− 10

3.2

C Dalga

39 +/− 3

40

128 +/− 10

4.0

E Dalga

90 +/− 4

16

295 +/− 13

1.6

F Dalga

128 +/− 4

8

420 +/− 13

0.8

FARKLILIK YARATAN ÜRETİM SÜREÇLERİ

     Oluklu mukavva yapımında ambalaj ihtiyacına göre farklı özelliklere ihtiyaç duyulabilir. Su geçirmezlik, renklendirme, ek ünite uygulamaları ve büyük ölçekli nakliyat işleri için güçlendirilme gibi ek özellikler farklı süreçler ile oluklu mukavvalara eklenmektedir. Coating, Painting, Tear Tape ve Reinforcing Tape olarak adlandırılan süreçlerin doğru bir şekilde ilerlemesi üretim sonucunda elde edilecek ürünün kalitesini ve koruyuculuğunu etkilemektedir. Coating yani kaplama olarak bilinen süreçte  üretilen mukavvanın suya dayanıklı olması için ek uygulamalar yapılır, bu uygulamada kullanılan tutkal türünün de uygulamaya özel olması gerekir. Yüzey boyama işlemi ile kutulara farklı zemin rengi vermek mümkündür bu işlem üretim esnasından gerçekleştirilir,fakat ülkemizde bu sistem pek yaygın değildir. Yırtık bantlama olarak da bilinen tear tape taşıma ve nakliye işlemlerinde kullanılan ambalajların teşhire uygun hale getirilmesini sağlar. Bu şekilde kullanılacak kolilere üretim esnasında yırtma bantlarının yapıştırılması gerekir. Büyük ölçekli yük taşımadan kullanılacak oluklu mukavvaların üretiminde takviye edici bantlama uygulaması kullanılmaktadır. Bulk bin olarak bilinen ve çok büyük yükleri taşıyabilen bu koli tiplerinin üretiminde sık aralıklarla bant yapıştırma işlemi uygulanır. Bu süreç oluklu mukavvaya mukavemet kazandırdığından dolayı ambajlarda deformasyon oranı oldukça düşer.