KOLİ

       Oluklu mukavva malzemesiyle üretilen kolilerin farklı özelliklere göre uygun kalite ve çeşitleri bulunmaktadır. Kullanılacak sektör ve ürünün yapısına göre koli’nin kalitesi ve işlevsel özelliklerinin belirlenmesi gerekir. Öncelikle yük taşıma kapasitesi, beyaz-testliner-

kraft 3 renk tercihi ve  su geçirmezlik gibi özelliklerin belirlenmesinden sonra uygun mukavva seçimi yapılır ve üretim süreci başlatılır.

Karton ve Koli Ürünleri

 

Üretim aşamasından önce siparişler mail veya fax yoluyla yazılı ortam da alınır ve müşterilerin  ambalajlamada kullanacağı ürünlerine göre ergonomik olan koli kalitesi belirlenir.

Koli ve kutularda mukavemeti oluklardaki saman kağıtlarının gramajları belirlemektedir,

halk arasında yanlış  bilinen koli’nin iç ve dış yüzeyinin kraft olmasının mukavemete pek bir etkisi yoktur. Kalite belirlemede ergonomi kavramı müşterilere fazladan gider maliyeti oluşturmamak adına çok önemlidir, bu yüzden sürekli koli kullanımı olan firmalara sektöre hakim,sektöründe bilinen ve ergonomiye önem veren firmaları tercih etmelerini tavsiye edilmektedir. Kalite ve doğru ürün tercihi yapıldıktan sonra  koli üretimi istenilen boyut ve görsel özelliklerde rahatlıkla yapılmaktadır.

KOLİ ÜRETİMİ NASIL YAPILIR

        Oluklu mukavvanın istenilen koli üretimine uygun süreçler ile oluşturulmasından sonra boyutlandırılması gerekir. Boyutlandırma işleminin yapılması için istenen kolinin ölçüleri belirlenir. Ölçülere uygun şekilde presleme işlemi uygulanan oluklu mukavva üzerinde katlama için izler oluşturulur. Bu izler kolinin kapanma şekline ve koli yapısına göre farklılık gösterir. Kolinin ölçüleri belirlendikten sonra mukavva kesilirken alt ve üst kapakların kapanma payı için ekstra pay bırakılması gerekir. Payın dikkatli hesaplanması kolinin kapaklarının rahat kapanmasını sağlar. Kolinin en ve boyunun birleşmesini sağlayacak kulak payının da iyi ayarlanması gerekir. Presleme, kapak payı ve kulak payı bırakma işlemlerinden sonra kolinin zımba ya da yapıştırma yöntemi ile birleştirme işlemi gerçekleştirilir.

KOLİ KALİTESİ NASIL BELİRLENİR

         Koli kalitesini belirleyen unsurlar arasında üretimde kullanılan mukavvanın yapısı, kolinin presleme ve birleştirme süreci etkili olmaktadır. Oluklu mukavvanın tek ya da çift oluklu olması ve oluklarda kullanılan saman kağıtlarının gramajı koli kalitesinde en belirleyici özelliktir. Oluklu mukavvanın yani kolinin kalitesinin belirlenmesinde oluklarının büyüklüğüne, belirli bir alana düşen oluk sayısının yoğunluğuna ve oluk mesafesine de bakılır. Tek oluklu kolilerde Mikro, İnce ve İri  olmak üzere 3 farklı kalite bulunmaktadır. 

  Tek oluklu mukavva için mikro kalite E dalga, ince kalite B dalga, iri kalite C dalga olarak belirlenmiştir.

Çift oluklu kolilerde ise mikro dopel ve dopel koli olarak iki tip kalite bulunmaktadır. Mikro dopel kolinin standardı tek oluklu mukavvalardaki E ve B dalga kalitesinin birleşimi ile belirlenir ve BE dalga olarak adlandırılır.

BC dalga kalitesi ise tek oluklu mukavva kalite standardında yer alan B ve C dalgalarının birleşimi ile elde edilir ve bu koli tipine de dopel koli olarak adlandırılmaktadır.

 

Koli kalitesi belirleme de içerisine koyulan ürünün ağırlığı ve ürünün kullanılacağı alan en önemli etmen olmalıdır. Örneğin üretilecek koliler soğuk hava deposunda kullanılacak veya   içerisinde akıcı bir malzeme taşınacaksa kolinin iç ve dış yüzeyinin kraft olmasında fayda vardır. Kraft kağıt orjinalinde ithal edilen bir kağıt türü olup suya,neme ve rutubete dayanıklılık özelliği vardır.

İkincil olarak kolilerde taşıma ağırlık kapasitesini oluklarda kullanılan saman kağıtlarının gramajları belirlemektedir,bu gramajlar aktif olarak kağıt üreticisinin belirlediği standartlara göre temin edilir.

OLUKLU MUKAVVA KUTULARIN DEPOLANMASI

      Oluklu mukavva kutular, eklemeli veya eklemesiz, istenilen sayıda paketler halinde bağlanarak veya istenilen sayıda palete istiflenerek depolamaya veya kullanıma hazır haline getirilir.

Tüketicinin toplam maliyeti içinde büyük bir paya sahip olmasa dahi verimlilik açısından oluklu mukavva ambalajlarını en iyi şekilde kullanmaları için ürünleri istenilen koşullarda korumaları ve saklamaları gerekmektedir.

KOLİLERİN DEPOLANMASI SIRASINDA ALINACAK BASİT ÖNLEMLER

- Kullanılacağı zamana kadar bağlar açılmamalıdır.

 

- Daha sağlam bir istif için, bağların palete yerleşiminden sonra çember atılıp paletler streçlenmelidir.

 

- Yük dağılımı eşitlemek ve yüzey zararını engellemek için paletlerin üzerine parça mukavva levhalar konulmalıdır.

 

- Koliler mutlaka palet vb. bir malzeme üzerinde bekletilmeli, hiç bir zaman döşeme üzerinde bırakılmamalıdır.

 

- İstifteki kolilerin üzerine ağır malzeme konulmamalı, ayakla basılmamalıdır.

 

- Koliler kapalı mekanlarda, tozdan ve nemden korunarak saklanmalıdır.

 

- Değişken ısı ve nemden korumak için, koliler ambar kapılarından uzakta depolamalıdır. –

 

- Kullanım sırasında depoya ilk girenin, ilk çıkan olmasına özen gösterilmelidir.

 

Kaynak : http://www.kalkinma.com.tr/ (Türkiye Kalkınma Bankası)